A-laget ovan samt ett av våra framtidshopp i Teamet med på bild efter spelårets sista seriematch vilken spelades på hemmabanor den gångna lördagen mot gästande Varta BK F1.
I matchens inledning hade vi "kniven mot strupen" enligt flitigt räknande behövde vi spela minst oavgjort för att på egen hand säkra förnyat div. 2 -spel det kommande spelåret.
Med de aktuella förutsättningarna blev inledande serien kanske lite trevande, vi lyckades dock vinna den med 3-2 och självförtroendet växte kanske lite för i den andra serien höjdes vår resultatnivå en hel del. Ny serievinst efter 1654 som resulterade i 4-1, tredje serien blev en jämn fight där vi drog det längsta strået, ny serievinst med 3-2 till ställningen 10-5. Vid denna ställning som hade löst vårt dilemma fick vi även vetskap om att en annan match gått vår väg, spänningarna släppte väl efter detta för sista serien flöt på bra OK slagning 1570 resulterade i vinst 4-1 till matchresultatet 14-6, 6177-5726.
Individuellt toppade Andreas Johansson med 824 närmast följd av Daniel Olin 817.
Skönt med sommarlov efter att ha klarat serie-kontraktet av egen kraft, i skrivande stund är även sista abonnemangsträningen avklarad av ett fåtal medlemmar, det fina vädret och det slutförda seriespelet gjorde nog sitt till saken att många lät kloten vila.
Även vårens traditionsenliga klubbmöte där det blickades fram mot spelåret 2026 / 2026 klarades av i slutet av förra veckan, 18 medlemmar hade hade hörsammat kallelsen, nu återstår för styrelsen och tilltänkt UK att forma lagbyggen för det kommande spelåret med målsättning att förhoppningsvis kunna mönstra två åttamannalag även kommande spelår.
Spelårets seriespel avslutat
- Uppgifter
- Skriven av Sören Carlsson