Ovan A-laget lördagen den 14/3 efter att ha mött Eksjö BK/EBOK på hemmabanor i Bowlingmagasinet, ansiktsuttrycken speglar kanske matchresultatet inga jätteleenden men heller inga tårar då det blev delad pott.
Inledande serien blev tung, sex tömda sistarutor och serieresultatet 1399 bäddade för en 0-5 -seger i gästernas favör, tyvärr har det blivit ett signum för Teamet detta spelåret att man inte är på tå i matchernas inledande serier. Gädjande nog vaknade Teamet till i andra serien och kunde via serievinst 4-1 reducera ställningen till 4-6, tredje serien där ett av Teamets banpar dippade rejält och ett förlorades med endast 9 käglor resulterade i att gästerna skrevs för ytterligare en serievinst nu med 2-3 till ställningen 6-9 inför sista och avgörande serie. I sista serien plockade Teamet fram pannben och kämpade ända in i kaklet vilket skulle visa sig nästan räcka hela vägen fram men slutade med nästan, serievinst 4-1 där totalslagningen vanns med endast tre käglor till ett oavgjort matchresultat 10-10 med siffrorna 5829-6022.
Starkt jobbat av Teamet som fick brant uppförbacke efter första serien men inte gav upp, inte utan att man kunde ana viss besvikelse hos motståndarlaget som fick se en inför sista serien troligen förväntad matchvinst gå om intet. Reserven för dagen i Teamet Andreas Larsson gjorde ett starkt inhopp med sina 591 på sina tre serier.
Daniel Olin och Lars-Göran Wetterholm kubbades denna dag om högst individuella slagning där förstnämnda toppade med 767 mot 761, lite halvmediokra högsta individuella resultat på hemmabanor vilket vi väl normalt sett skulle vara gynnade av men så har det tyvärr inte kännts det här spelåret, förutsättningar med vanligtvis för oss kväll/natt-oljning vilket vi inte tränar på alternativt för svårt underlag för oss, vilket spelåret avspeglar vi sällan noteras för några toppsiffror?
F-laget äntrade direkt efter banorna för att matcha mot tillresta BS Bockarna F, bra start i första serien med vinst 3-2 för att sedan kanske chocka både oss själva på banorna, motståndarna och publiken med ytterligare en serievinst i andra serien nu med 5-0. Detta var vad man kunde förstå efter matchen inget scenario gästerna hade planerat/förväntat sig, underläge 8-2 för dem och banor som började bli mer och mer "spåriga"som de inte hanterade vilket skapade frustration hos dem. Teamet i medvind fortsatte av bara farten i de båda avslutande serierna på den inslagna vägen med vinster, 4-1 i båda serierna till matchvinst och slutresultatet 16-4, 5376-5011. Jämna serieresultat för Teamet med ovanligt liten spridning, mellan topp 1361 och botten1326.
Bengt Carlsson red vidare på sin KM-våg även denna helgen och stod för bästa individuella slagning 781, överträffade t o m bästa A-lags-spelare!
Både A och F -lagen spelar vidare på hemmabanor även nästa helg,
F-laget möter BK Rekyl sen lördag eftermiddag kl 15:40 den 21/3
A-laget möter Tingsryd KK söndag förmiddag kl 10:00 den 22/3