2504903

 

2026.01.25 F Laget
F-laget ovan avslutade helgen med match mot Getinge BK på hemmabanor sen söndagseftermiddag, gästerna var efter att ha värmt upp med en match tidigare under dagen där de förlorat tydligt sugna på att få poäng med hem i bagaget därav mer på "tårna" än Teamet i den inledande serien som slutade 1-4 i deras favör. I andra serien började Teamet vakna till men tyvärr inte tillräckligt, ny förlust nu med 2-3, i tredje serien var Teamet till den för dagen lilla åskådarskarans glädje på G och när sista klotet rullat kunde serievinst med 4-1 bokföras och reducering till 7-8 inför sista och avgörande serie. Inledningen av sista serien  såg bra ut med liten fördel för Teamet på samtliga banpar och hoppet om matchvinst eller oavgjort resultat hängde i luften ända till seriens slutrutor, tyvärr blev avslutningen likt föregående helg med många otäckta slutrutor för Teamet medan gästerna strikade och framför allt täckte de rutor som behövdes för att säkra tre banpar de behövde för seger med 2-3 till matchresultatet 9-11, 5304-5385.
Riktigt surt, vad göra, konsultera psykolog under kommande speluppehåll, det gäller att hålla ihop spelet hela vägen ända in i kaklet ???
Individuellt toppade Jan Ingvarsson med 763 närmast följd av sonen Erik 721 och Basse Calan 711.
Amelie C. hade en med sina mått mätt en bra dag på banorna, kanske var det de båda döttrarna med på bild ovan som med sitt ivriga påhejande sporrade sin mamma?
A-laget hade bortaresa till Jönköping under lördagen, dagen började med en buss som stod bakom låsta dörrar och skrattade åt oss, kanske en fingervisnig om vad som komma skulle?
Blev kanske inte den uppladdning som planerats utan färd i tre bilar till första stoppet i City-hallen där en på förhand tuff drabbning mot Södra BK June stod på programmet, inledningen blev tung då en del av  oss hade problem med att hitta bra spellinjer på banorna, förlust med 4-1. I andra serien bjöd Teamet på lite bättre motstånd men hemmalaget blev oss övermäktiga och ny vinst noterades för Jönköpingsborna, nu med 3-2.
Därefter kom raset, vi blev totalt överkörda i tredje serien där matchen punkterades helt via 5-0 till säkrad matchvinst för hemmalaget med ställningen 12-3. I sista serien såg det inledningsvis bra ut för Teamet och hoppet om att snygga till siffrorna levde länge då vi höll jämna steg med motståndarna på de flesta banparen fram till slutrutorna innan hemmaspelarna lade i en högre växel och segade förbi med på flertalet banpar liten men tillräcklig marginal till en ny förkrossande vinst med 5-0, slutresultatet således 17-3, 6503-6204.
Daniel Olin 903, P-E Ahlström 831 och Sören Fransson 810 var alldeles för ensamna med godkända resultat i den individuella toppen.
Vi fick trösta oss med hambugare innan vi lämnade hallen med svansen mellan benen!
Så ut i för dagen kaosartad trafik i staden, MC-mässa och bilköer så långt ögat nådde gjorde den annars korta resan dryg när vi skulle åka vidare till RC Bowl för dagens avslutande match.
Seriens bottenlag Jönköpings KK F i en något haltande serietabell var våra motståndare, Teamet var rörande överrens före matchen om att våra motståndare skulle få plikta för förmiddagens blamage, i första serien såg det också ut som att vi skulle lyckas med detta efter serievinst med 1-4. hemmalaget reste sig dock direkt och kontrade med 4-1 vilket de följde upp med ny serievinst i tredje med 3-2. Teamet i underläge med 8-7 inför avgörande serie där hemmalaget fått segervittring och stred hårt, det var med liten marginal vi lyckades säkra två banpar och totalen till serievinst 2-3 för att erhålla oavgjort resultat 10-10, 6188-6030 för att kunna lämna Jönköping utan total förnedring!
Individuellt var det P-E Alhström som steg fram i denna matchen med 879 närmast föld av Sören Fransson 801 och Sören Carlsson 789.
Trevligt umgänge med likasinnade bowlare var väl dagens behållning där en del av oss inte kom upp i spelnivå vi är vana att se.
Nu väntar långt speluppehåll, ända till den 21/2 för F-laget och den 28/2 för A-laget, tid att ruska av oss allt dåligt och komma tillbaka starkare och med fullladdade batterier för nya segrar.
S-Cup -spel för en del i speluppehållet och troligtvis också Klubbmästerskap, håll ögonen öppna för inbjudan som är på G.